Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, pełen radosnych oczekiwań, ale także niewielkich dolegliwości i niezwykłych zmian zachodzących w ciele. Wiele przyszłych matek zastanawia się, co pewne objawy mogą oznaczać oraz, czy są one powodem do niepokoju.

Przyjrzyj się jednemu z tych objawów – przepływom w ciąży. Co to, jakie mogą być ich przyczyny i czy powinny stanowić powód do zmartwień? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej w artykule. Kontynuuj czytanie oraz dowiedz się dokładnie, co to są przepływy w ciąży!

Przepływy w ciąży – co to jest?

Szukasz odpowiedzi na pytania o przepływy maciczne? Otóż są to białe lub żółtawe wydzieliny z pochwy, które stanowią normalny objaw w czasie ciąży. Zwiększenie się przepływów jest spowodowane zmianami hormonalnymi i wzmocnieniem ukrwienia okolic narządów płciowych. Mogą one zmienić swoją konsystencję oraz ilość w różnych momentach cyklu menstruacyjnego. Są zupełnie naturalne i służą do ochrony macicy przed infekcjami.

Jednak niektóre przepływy mogą świadczyć o problemach zdrowotnych, takich jak infekcje bakteryjne, grzybicze czy wirusowe. Jeśli mają nieprzyjemny zapach, są koloru zielonego lub szarego, powodują swędzenie, pieczenie lub ból – należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

Jak poprawić przepływy maciczne?

Oto wskazówki, jak poprawić przepływy maciczne:

  1. Aktywność fizyczna – regularne ćwiczenia, zwłaszcza te skoncentrowane na obszarze miednicy i brzucha, mogą pomóc poprawić krążenie krwi do macicy.
  2. Zdrowa dieta – bogata w białko, żelazo i witaminy może pomóc poprawić przepływy maciczne.
  3. Nie pal papierosów – palenie ma negatywne działanie na naczynia krwionośne, co może prowadzić do pogorszenia przepływu krwi do narządów wewnętrznych, w tym do macicy.
  4. Masaż – niekiedy polecane są masaż brzucha lub terapia tkanek miękkich wykonywana przez specjalistę, aby zwiększyć przepływ krwi.
  5. Nawodnienie – utrzymanie odpowiedniego nawodnienia również jest ważne dla ogólnego zdrowia układu krążenia i może mieć wpływ na przepływy maciczne.
  6. Unikaj stresu – stres może wpłynąć na hormonalny balans organizmu oraz obniżyć jego zdolność do prawidłowego funkcjonowania – a to z kolei ma wpływ m.in. na cykl menstruacyjny czy jakość owulacji.
  7. Suplementacja – niektóre suplementy, takie jak te zawierające witaminy E czy C, mają korzystny wpływ na układ naczyniowy.

Pamiętaj jednak o konsultacji z lekarzem przed podjęciem jakiejkolwiek terapii czy zmiany stylu życia. Każdy organizm jest inny i to, co działa u jednej osoby, niekoniecznie musi sprawdzić się u drugiej.

Co oznaczają słabe przepływy w ciąży?

Słabe przepływy w ciąży mogą odnosić się do obniżonego przepływu krwi w łożysku lub pępowinie, które dostarczają tlen i składniki odżywcze do rozwijającego się płodu. To niekiedy prowadzi do poważnych problemów, takich jak opóźnienie wzrostu, niski przyrost masy ciała dziecka czy przedwczesny poród. Stan ten może być zdiagnozowany za pomocą testów ultrasonograficznych Dopplera i wymaga bliskiego monitorowania przez lekarza.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function blossom_shop_is_btif_activated() in /home/nprofi13/domains/tygodnikfotograficzny.pl/public_html/wp-content/themes/blossom-ecommerce/functions.php:1447 Stack trace: #0 /home/nprofi13/domains/tygodnikfotograficzny.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(324): blossom_shop_instagram('') #1 /home/nprofi13/domains/tygodnikfotograficzny.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(348): WP_Hook->apply_filters('', Array) #2 /home/nprofi13/domains/tygodnikfotograficzny.pl/public_html/wp-includes/plugin.php(517): WP_Hook->do_action(Array) #3 /home/nprofi13/domains/tygodnikfotograficzny.pl/public_html/wp-content/themes/blossom-shop/footer.php(25): do_action('blossom_shop_be...') #4 /home/nprofi13/domains/tygodnikfotograficzny.pl/public_html/wp-includes/template.php(790): require_once('/home/nprofi13/...') #5 /home/nprofi13/domains/tygodnikfotograficzny.pl/public_html/wp-includes/template.php(725): load_template('/home/nprofi13/...', true, Array) #6 /home/nprofi13/domains/ in /home/nprofi13/domains/tygodnikfotograficzny.pl/public_html/wp-content/themes/blossom-ecommerce/functions.php on line 1447